lutego 24, 2019

VOX - Christina Dalcher [przedpremierowo]

   Amerykański rząd wydaje dekret, który zmusza kobiety do milczenia, odbiera im większość praw, pozbawia możliwości kształcenia, podróżowania i decydowania o własnym losie. Od tej pory kobiety mogą wypowiadać tylko 100 słów dziennie, nie mogą czytać ani pisać i muszą być posłuszne swoim mężom, a każde uchybienie grozi okrutną karą. Doktor Jean McClellan, która większość swojego życia poświęciła badaniom naukowym w dziedzinie neurolingwistyki, zaczyna żałować, że kiedy jeszcze mogła, nie brała aktywnego udziału w życiu politycznym - omijała wszelkie marsze i protesty, skazując tym samym siebie i inne kobiety na życie, które zdaje się być najgorszym koszmarem.
Nikt nie rodzi się potworem. Każdy potwór powstaje stopniowo, kawałek po kawałku, jako sztuczne dzieło jakiegoś szaleńca, który niczym Frankenstein zawsze jest przekonany, że ma rację.
   Vox podejmuje trudną i przerażającą tematykę, wzbudzając wiele intensywnych emocji - wściekłość, niepokój, współczucie i chęć wkroczenia do świata bohaterów, aby wyrazić swój sprzeciw. Choć to tylko dystopia, swoją wymową skłania do refleksji i zmusza do zadania sobie wielu pytań. Angażuje do postawienia się w sytuacji bohaterów i zostawia czytelnika w zastanowieniu na długo po zakończeniu czytania. Wydarzenia opisane w książce poznajemy z perspektywy doktor Jean McClellan w dość spokojnym tempie, pozwalającym na przyjrzenie się sytuacji bohaterów i lepsze zrozumienie świata, w którym przyszło im żyć.

   Autorka posługuje się bardzo lekkim i barwnym, a jednocześnie chłodnym stylem. Książka podzielona jest na osiemdziesiąt krótkich rozdziałów - dzięki temu lektura upływa przyjemnie i ekspresowo. Kolejnym atutem są dialogi, które nie nudzą, brzmią naturalnie i zawierają nieco sarkazmu, co mi osobiście bardzo odpowiadało. Główna bohaterka - Jean - to kobieta inteligentna i pewna siebie, odważna i gotowa do poświeceń. Na kartach powieści możemy zauważyć jej emocjonalne rozdarcie względem męża i synów, których traktuje z chłodem i rezerwą, stawiając na uczuciowym piedestale córkę Sonię i to głównie z myślą o niej postanawia podjąć próbę walki z nowym systemem.

   Im bliżej zakończenia, tym bardziej nie podobał mi się kierunek, w którym zaczęła zmierzać fabuła w ostatnim, rozstrzygającym etapie. Nagle dystopia zmieniła się zbyt szybki i niezrozumiały thriller, ujmując tym samym głównemu przesłaniu książki. Nie oznacza to jednak, że książka mi się nie podobała. W ogólnym rozrachunku uważam Vox za naprawdę ciekawą pozycję i jeśli nie straszne Wam tytuły z powolną, szczegółową akcją, myślę, że warto po nią sięgnąć.

Tytuł: "Vox"
Tytuł oryginalny: Vox
Autor: Christina Dalcher
Wydawnictwo: Muza
Data premiery: 27.02.2019

Za możliwość przeczytania tej pozycji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza.


Mogą Ci się spodobać

6 komentarzy:

 1. Jestem jej ciekawa. Może uda mi się kiedyś ją przeczytać.
  Pozdrawiam
  Smallbookworld
  Zapraszam do siebie : https://smallbookwoorld.blogspot.com/2019/02/seria-bad-boys-girl-blair-holden.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ją w planach, ale teraz trochę odstrasza mnie "powolna, szczegółowa akcja", o której wspomniałaś...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tak różnych opinii o tej na książce, że chyba będę musiała przeczytać i sama wyrobić sobie o niej zdanie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. "Vox" to świetny przykład literackiej dystopii, którą odbiera się naprawdę dobrze. Zaskakuje sam pomysł na fabułę i choć zakończenie zmierza w nieco innym kierunku niż można było się spodziewać, po książkę z pewnością warto sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, ale raczej się nie skuszę.
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  www.zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Vox planuje przeczytać na pewno, tylko jeszcze nie wiem kiedy. Ale interesuje mnie, jak wygląda ten niesprawiedliwy świat opisany w książce i jak to się wszystko zakończy. Sporo osób narzeka na zakończenie, więc sama będę musiała się przekonać, jak to z nim jest :)


  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  http://domireads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń